צביעה באבקה

צביעה באבקה

טכניקת צביעה באבקה (powder coating) נחשבת ליעילה לצביעת כל מתכת מוליכה, ברזל שחור ואלומיניום. השיטה הזו נחשבת לתחליף הפופולרי והנפוץ ביותר כיום על פני "הצביעה הרטובה" המתבססת על סולבנטים המזהמים את מי התהום, פוגעים בשכבת האוזון ומזהמים את הסביבה. תהליך הצביעה מתחיל בניקוי המשטח המיועד לצביעה בדרך כימית, על ידי שימוש בגרגירי פלדה או ניקוי חול. לאחר מכן מאבקים את המשטח הדורש צביעה באבקת צבע אלקטרוסטטית.

את הצבע מחדירים באמצעות מחט מיוחדת למתקן האלקטרוסטטי, מתיזים אותו על האובייקט הנצבע ומכניסים לתנור לקלייה בטמפרטורה גבוהה. בשלב הקלייה מתרחשת התגובה הכימית במהלכה מרכיבי האבקה מצפים את המוצר באופן הייחודי לצביעה האלקטרוסטטית. זמן הקלייה וטמפרטורת התנור נקבעים לפי חישוב המשקלל את החומר ממנו מורכבים הן הציפוי והן המוצר, גודלו של המוצר וכן הלאה.

דרך נוספת לבצע את הצביעה היא על ידי אלקטרודה מייננת הנמצאת בסופו של אקדח צבע ייחודי וטוענת את חלקיקי הצבע באלקטרונים הגורמים להפוך את מטענם לשלילי. בין המוצר הנצבע המוארק לאדמה לבין חלקיקי הצבע בעלי המטען השלילי נוצר שדה אלקטרוסטטי המושך את הצבע אל המוצר וכאשר חלקיק הצבע הטעון מגיע אל המוצר המטען השלילי מגיע לאדמה וחוזר אל מקור המתח הראשוני ובכך יוצר מעגל חשמלי.
היווצרותו של השדה האלקטרוסטטי משפיע על המסלול שעוברים חלקיקי הצבע בעלי המטען השלילי שכן הם נמשכים אל האובייקט אותו צובעים ולכן גם כאשר הם עוברים אותו הם עדיין נמשכים ומגיעים אליו מהצד השני שלו ויוצרים שכבת צבע אחידה.

צביעה אלקטרוסטטית

כמו כן, ניתן גם לבצע צביעה אלקטרוסטטית באבקה. בתהליך זה אנו מתחילים בקשירה, הסרה של השומנים, תהליך של פסיבציה (גורם לחומר להיות "פסיבי" לחומרים אחרים), שוטפים במים, מייבשים בתנור, מתחילים בצביעה אוטומטית באבקה ומסיימים בקלייה בתנור.

צביעה בשיטה זו כוללת מספר יתרונות ובהן:

  • עמידות לפגיעות מכניות ולקרינת U.V
  • אינו מושפע ממזג האוויר שכן האחידות בעובי הצבע נקבעת ובמוצעת במבנה מקורה וסגור
  • האדהזיה (ההידבקות) של שכבת הצבע לחומר המגולוון מאד איכותית
  • התהליך חוסך זמן שכן אין צורך בזמן התייבשות

שירותים נוספים:

זיווד וציפויים

למידע נוסף וייעוץ חינם: