ציפוי מתכות

ציפוי מתכות

ציפוי מתכות הוא בא בעת גם ציפוי דקורטיבי ואפילו אופנתי לעיתים, אולם חשוב מכך גם ציפוי מגן.

לרוב תהליך ציפוי המתכות נעשה בשיטה האלקטרוליטית כשזרם חשמלי מזמש כקטליזטור לתגובה הכימית הרצויה. חשוב לציין שיש להתאים את שיטת הציפוי למתכת משום שהתהליכים הכימיים מעט שונים.

סוגי ציפויים נפוצים:

ציפוי אלודיין

תהליך בו מתבצעת המרה כימית לאלומיניום שיוצרת שכבה דקה אך בלי חדירה המשמשת לרוב כבסיס לצביעה. ציפוי האלודיין לרוב גם משפר את המוליכות והעמידות בפני קוריוזה של המתכת.

ציפוי אבץ

תהליך המתאים לברזל ופלדות שונות. האבץ, המגיע בצבע שחור, צהוב או לבן,  משמש בסיס לשימון, צביעה ומשפר את היכולת לעיבוד בתנאי קור של המשטח. הציפוי גם מקנה הגנה לא רעה נפני קוריוזה אולם הוא אינו מתאים לחומרים המאוחסנים בתנאים קוריוזיטיביים קשים.

ציפוי אבץ חשמלי (ציפוי אלקטרוליטי)

מכונה גם אבץ קר או גלוון קר. מתבצע בעזרת תהליכי פסיבציה כרומטיים. התהליך מתאים למגוון רחב של חומרים כגון פליז, נחושת, אלומיניום, פלדות שונות וכולי… תהליך הציפוי מתרחש באמצעות טרומל ("תופים") המתאימים לחלקים קטנים יותר לרוב, או בעזרת "ז'יגים" (אמצעי דפינה) כולל כאלו בהם אנודות פנימיות.

שיטות נוספות

כאמור, ישנם עוד שיטות ותהליכים רבים ובין הפופולריים שבהם ניתן להזכיר פסיבציה לנירוסטה בה מוסרים חלקיקי ברזל ותחמוצות מפני המשטח וכך משפרים את העמידות של הנירוסטה לקורוזיה.  בציפויי אנודייז (אילגון), המתאימים במיוחד לסגסוגות אלומיניום ומשמשים כבסיס לצביעה לרוב, אך לעיתים גם משתמשים בו מטעמים אסתטיים גרידא. האילגון משפר את העמידות מפני קורוזיה ושחיקה ומייצר שכבה מבודדת. האילגון מיוצר בתהליך אנודי בו נוצרת שכבה אוקסידית. על מנת שהמוצר יחזיק זמן רב תהליך האטימה מתבצע בשני חלקים, ראשית אטימה קרב ואז  אטימה חמה.

ציפויים למתכות בזרם חשמלי

יש לציין שישנם גם מקרים בהם אנו לא נשתמש בהכרח בזרם חשמלי, לדוגמה בציפוי ניקל (לרוב לזהב, כסף או כפריט אסתטי). חלקיקיו של הניקל נקשרים לפני שטח המתכת בעוצמה והציפוי נחשב יעיל כי הוא חודר גם למקומות נסתרים ונקבוביות זעירות בחומר.

בכל מקרה, בשל מגוון החומרים והשיטות השונות הקיימות לציפוי מתכות מומלץ מאד לבצע מחקר מקדים ולהתייעץ עם מומחים לגבי השילוב המתאים ביותר עבורכם לפני שבוחרים בציפוי ובשיטת הצביעה לעבודה.

שרותים נוספים:

זיווד וציפויים

למידע נוסף וייעוץ חינם: